Actualitate· 1 min citire

Canicula schimbă regulile la Paris. Autoritățile au interzis consumul și vânzarea de alcool

Foto: Profimedia

Foto: Profimedia

Realitatea din Germania
Scris de Realitatea din Germania Publicat: 26 iun. 2026, 09:02

Poliția din Paris a impus o interdicție temporară privind consumul de alcool în capitala franceză în contextul valului de caniculă care pune presiune pe sistemul sanitar.

De vineri până duminică dimineață, vânzarea de alcool va fi interzisă, iar consumul de alcool în spațiile publice va fi de asemenea interzisă, a anunțat joi poliția.

Restaurantele și barurile sunt scutite de această interdicție.

Spitalele, supraaglomerate

Spitalele din zona Grand Paris operează deja la capacitate maximă din cauza valului de caniculă, fiind spitalizați în permanență noi pacienți, potrivit șefului Poliției, Patrice Faure.

Interdicția are drept scop ușurarea presiunii asupra spitalelor și serviciilor de urgență prin a prevenirea intervențiilor suplimentare legate de consumul de alcool, a precizat el.

Spitalele din Franța se află deja la cel mai ridicat nivel de alertă.

În contextul temperaturilor care se apropie de 41 de grade Celsius în capitală, medicii recomandă renunțarea la consumul de alcool, întrucât crește riscul de insolație, a spus șeful poliției.

O interdicție privind consumul de alcool impusă duminica trecută cu prilejul evenimentului Fête de la Musique a contribuit în mod semnificativ la reducerea numărului de incidente și al situațiilor de urgență, a spus el.

După mai multe zile de temperaturi ridicate, străzile din Paris sunt sufocate de căldură, iar locuințele oamenilor se răcoresc cu greu pe timpul nopții.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea din Germania și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate