Norul de fum de la Cernobîl nu va afecta România, potrivit Ministerului Mediului

Incendiu la Cernobîl
Până în prezent, nu au fost înregistrate depăşiri ale limitelor de avertizare sau atenţionare privind radioactivitatea mediului în România.
Ministerul Mediului anunţă că instituţiile din subordine monitorizează evoluţia norului de fum rezultat în urma incendiului izbucnit în zona ucraineană Cernobîl.
Până în prezent, nu au fost înregistrate depăşiri ale limitelor de avertizare sau atenţionare privind radioactivitatea mediului în România.
Valorile măsurate se încadrează în limitele normale şi în tendinţele multianuale specifice acestei perioade, potrivit unui comunicat.
Totodată, potrivit estimărilor meteorologilor, vântul va favoriza deplasarea norului de fum către Belarus, ulterior către nordul şi nord-estul Ucrainei şi sud-vestul Rusiei, fără impact asupra României.
În paralel, Agenţia Naţionala pentru Mediu şi Arii Protejate - ANMAP, prin Reţeaua Naţională de Supraveghere a Radioactivităţii Mediului (RNSRM), monitorizează permanent radioactivitatea factorilor de mediu la nivel naţional, prin staţii automate şi laboratoare specializate care funcţionează continuu.
Un incendiu forestier a izbucnit în Zona de Excludere de la Cernobîl, situată în nordul regiunii Kiev.
Flăcările s-au extins pe mai mult de 1.100 de hectare.
Operaţiunile de stingere sunt în desfășurare, a anunțat Serviciul ucrainean de Urgenţă
Citește și:
- 15:04 - Alertă în SUA după primul caz de infestare cu „musca viermilor de carne” din ultimii 60 de ani
- 14:56 - Planul Roșu, dezactivat după alerta cu dronă din Portul Constanța. Toate restricțiile au fost ridicate
- 14:20 - Drona explodată în Portul Constanța. Faleza Cazinoului din Constanța, evacuată. S-a emis RO-Alert și pentru Costinești
- 13:21 - Atac cu drone în apropiere de Kiev: patru persoane au murit după bombardarea unei fabrici care produce lapte praf pentru bebeluși
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din Germania și pe Google News













