Țara europeană care își activează planul pentru criza energetică

Criză energetică
Intervenții pentru limitarea impactului creșterii prețurilor
Olanda își activează prima etapă a planului pentru criza energetică, pe fondul situației crizei combustibililor. Autoritățile pregătesc intervenții pentru a limita impactul creșterii costurilor asupra populației, au declarat surse guvernamentale, potrivit Realitatea PLUS.
Este pentru prima dată când guvernul va activa acest plan, care a fost elaborat în timpul crizei energetice declanșate de războiul din Ucraina în anul 2022. Asta înseamnă că piețele de combustibili sunt afectate, fără a se înregistra însă o penurie imediată.
Țara europeană care își activează planul pentru criza energetică
În această etapă, piețele energetice vor fi monitorizate îndeaproape, în timp ce guvernul și sectorul industrial se pregătesc pentru o situație mai gravă. Prim-ministrul olandez a declarat că guvernul va anunța măsuri menite să ofere compensații cetățenilor pentru creșterea costurilor energiei. Acestea vor include facilități fiscale pentru proprietarii de autovehicule, dar nu și o reducere a taxelor pe combustibil.
Citește și:
- 15:04 - Alertă în SUA după primul caz de infestare cu „musca viermilor de carne” din ultimii 60 de ani
- 14:56 - Planul Roșu, dezactivat după alerta cu dronă din Portul Constanța. Toate restricțiile au fost ridicate
- 14:20 - Drona explodată în Portul Constanța. Faleza Cazinoului din Constanța, evacuată. S-a emis RO-Alert și pentru Costinești
- 13:21 - Atac cu drone în apropiere de Kiev: patru persoane au murit după bombardarea unei fabrici care produce lapte praf pentru bebeluși
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din Germania și pe Google News













