Tulsi Gabbard pleacă de la șefia Comunității de Informații a Statelor Unite – nou șoc în administrația Trump

Tulsi Gabbard la Casa Albă (Profimedia)
Scris de Daniel Onescu Publicat: 22 mai 2026, 21:32
Tulsi Gabbard, șefa Comunității de Informații a Statelor Unite, a anunțat că se retrage din funcție la finalul lunii iunie. Decizia este motivată de diagnosticul grav al soțului ei. Demisia a fost confirmată oficial printr-o scrisoare transmisă președintelui Donald Trump și publicată de principalele televiziuni și publicații americane. Deși are orientare democrată, Gabbard a fost cooptată de Donald Trump în funcții‑cheie de securitate datorită poziției ferme privind reducerea implicării militare a SUA în străinătate.
Citește și
- 22:00Anca Alexandrescu: „Ne aflăm în fața alegerii între a fi Sorin Grindeanu prim-ministru sau Siegfried Mureșan. Cum alegeți dintre două rele?”
- 17:46Cine este premierul propus de Ilie Bolojan și ce legături secrete are cu Berlinul
- 16:47Ediție specială în această seară, de la ora 20:55, la „Culisele Statului Paralel”, cu Anca Alexandrescu
- 15:26Franța și Italia se opun interdicției UE pentru militarii ruși: „Există probleme juridice și practice”
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din Germania și pe Google News



























